

TURA x Niciodată Singur, prima Tură dedicată vârstnicilor, Parcul Tineretului
Sâmbătă, 4 aprilie, de la 10:00 dimineața, te invităm la o Tură de mers, dedicată vârstnicilor și prietenilor lor, în parcul Tineretului.
Loc întâlnire: Monumentul cu ceas, colț Bulevardul Gheorghe Șincai și Bulevardul Tineretului (intrarea în parc cea mai apropiată de metrou Tineretului)
Oră întâlnire: 09:45 - 10:00
Începem Tura: 10:00
Terminăm Tura: 11:00 - 11:30, în funcție de ritmul grupului
Ce reprezintă Tura de duminică? E o inițiativă care a pornit acum un an și 3 luni, în decembrie 2024, și de atunci duminică de duminică scoate oamenii la o Tură de parc. Mers, nu alergat.
Pentru cine e Tura asta specială, de sâmbătă, 4 aprilie? E o Tură dedicată vârstnicilor. Însă sunt bineveniți și cei mai tineri, copii, nepoți, sau pur și simplu oameni care vor să fie alături.
De ce organizăm TURA asta? La nivel mondial există o epidemie de singurătate: 1 din 6 oameni se simt singuri. În rândul vârstnicilor cifrele sunt, din păcate, și mai neprietenoase.
Prin Tura organizată împreună cu Asociația Niciodată Singur, ne propunem să îi aducem pe vârstnici puțin mai aproape unii de alții, dar și de ceilalți. Să meargă împreună, prin natură, povestind, în natură. La pas, într-un ritm accesibil.
Povești despre sănătate, singurătate, prietenie sau comunitate. Despre viață, într-un cuvânt, cu toate ale ei.
Câți mergem? Putem fi 5 sau 50. Toți sunt bineveniți ❤️
Important:
mergem lejer;
ia-ți o apă cu tine;
încalță-te și îmbracă-te comod și în ton cu vremea;
*Rezervând un loc, te abonezi automat la newsletter-ul nostru, care vine cu vești, inspirație și surprize din comunitate.